Zetmeelaardappelen gerooid.

Zetmeelaardappelen gerooid.

Afgelopen week zijn de laatste zetmeelaardappels geoogst. Deze aardappels zijn allemaal in de schuur gegaan. Ze blijven hier liggen tot eind januari, begin februari. Begin oktober hebben we al zetmeelaardappels aan Avebe geleverd af land. Het zetmeelgehalte van dit perceel lag rond de 20 procent. De opbrengst was aan de zuinige kant. Sowieso valt de opbrengst van de zetmeelaardappels tegen. Dit heeft verschillende oorzaken. Het voorjaar was laat, nat en koud. Dit gaf toch wat opkomst problemen. Vervolgens is het lang droog geweest. Met beregening hebben we de aardappels groen weten te houden. Pas tweede helft juli kwam er regen, veel regen. Toen sloeg de Phytophthora toe. Dit heeft veel schade gedaan. Voor de zetmeelaardappels een jaar om snel te vergeten. Nu maar hopen dat de “fabriekers” begin volgend jaar mooi uit de schuur komen.

Einde aardappeloogst 25.

Einde aardappeloogst 25.

Als je vroeg poot kunt je ook op tijd rooien. Op 17 maart werden dit jaar de eerste aardappels gepoot en eind maart zaten alle aardappels in de grond. De laatste week april stonden de eerste planten er al boven. Het beloofde een goed groeiseizoen te worden. De droogte zorgde wel voor de nodige werkgelegenheid. Maar weinig vocht betekend ook vaak weinig schimmel. En om Phytophthora met het huidige middelenpakket onder de duim te houden valt niet meer. Het droge en koude voorjaar had wel een negatief effect op de knolzetting. Vandaar dat de eerste pootaardappelen al vroeg aan de maat waren. Op 6 juli werd het eerst perceel pootaardappelen geklapt. Op 11 augustus werden de eerste poters gerooid. De opbrengsten waren redelijk, maar niet zoals voorgaande jaren. De oogst verliep dankzij het droge weer vlot. Derde week september werden de eerste zetmeelaardappels geoogst. Het ras Seresta werd direct “af land” geleverd. Helaas was dit perceel eind augustus al volledig afgestorven. Toch kwam de opbrengst op 47 ton met een zetmeelpercentage van 20 procent. Eind september zijn we begonnen met inschuren van de laatste zetmeelaardappels. De opbrengsten zijn bijzonder hoog. Het ras BMC komt uit op ruim 55 ton per ha met een zetmeelpercentage van 23 procent. Op 2 oktobeer was de schuur weer goed gevuld, een bijzonder goede opbrengst. Na de oogst stonden traditiegetrouwde oliebollen weer op tafel.

Oogsttijd.

Oogsttijd.

De langste dag van het jaar ligt alweer een aantal weken achter ons. De eerste gewassen hebben hun maxinamle opbrengst bereikt en kunnen geoogst worden. Zo zijn we in de laatste week van juli gestart met de brouwgerst. De gerst is begin maart gezaaid en kwam snel aan de gang. Door de droogte moesten we tot tweemaal toe de beregeningshaspel inzetten. En dit heeft goed uitgepakt. Bij een perceel wat niet beregend was, lag de opbrengst ongeveer 1500 kg lager. Door het wisselvallige weer duurde de oogst wat langer dan normaal. Maar ondanks het matige weer lijkt de kwaliteit van ze zomergerst goed. Nu nog hopen dat de prijs iets aantrekt. Want ondanks alle spanningen in de wereld zijn de graannoteringen bijzonder laag.
Ook zijn we gestart met het rooien van de pootaardappelen. De poters zijn eind maart in de grond gestopt. Door het koude voorjaar en de droogte is het aantal knollen lager dan voorgaande jaren. En minder knollen groeien sneller in de maat. Hierdoor kon de loofdoding vroeg plaatsvinden. Dit heeft direct wel invloed op de opbrengst. De vraag is nu dan ook of alle kisten wel volkomen dit jaar. Ook de pootaardappelen hebben we meerdere keren water moeten geven. En nu de oogst is gestart, is het nog steeds niet nat. Dit betekent wel dat de knollen droog en vrij van zand in de kist komen. Wat ook wel weer prettig is.

Het voorjaar 2025.

En plotseling was het voorjaar. Waar het voorjaar van 2024 erg nat was, begon de maand maart dit jaar relatief droog. En dus waren we al vrij vroeg op het land te vinden. De eerste bemesting werd uitgereden en op 8 maart starten we met het zaaien van de brouwgerst. In diezelfde periode werd de rundveemest geïnjecteerd. Na het zaaien van de gerst waren de suikerbieten aan de beurt. Op 11 maart gingen de eerste bietenzaadjes de grond in. En de omstandigheden waren prima. Het was zelfs aan de droge kant, dus werd er iets dieper gezaaid. Na een paar dagen zaaien zaten de bieten er ook al in. Het viel niet mee op de poters goed “los” te krijgen maar met behulp van kachels is dat gelukt. Op 17 maart zijn we gestart met het poten van de aardappels. En in tegenstelling tot vorig seizoen konden we elke dag door. Na de zetmeelaardappels werden de pootaardappelen aan de grond toevertrouwd. Uiteindelijk liep alles als een trein. Op 29 maart zijn de laatste aardappels gepoot, in 2024 begonnen we pas op 28 maart. Toch was 2024 een goed jaar voor ons als akkerbouwer. Hopen dat 2025 net zo zal zijn. De droogte baadt ons nu enige zorgen, maar het is nog vroeg. De zomergerst is in ieder geval mooi opgekomen en ook de eerste bieten staan er. Dus dat biedt perspectief. De komende tijd gaan we de laatste akkerranden zaaien en over anderhalve maand de wintervoedselakkers. Dan is het voorjaarswerk pas echt afgerond.

De eerste suikerbietjes.

Positive effecten Vizura in zetmeelaardappel

Positive effecten Vizura in zetmeelaardappel

De afgelopen jaren hebben wij ervaring opgedaan met Vizura. Vizura is een middel dat lachgas emissie halveert, nitraat uitspoeling tegen gaat en een betere stikstof benutting geeft. Vizura vetraagd de omzetting van (ammonium)stikstof naar nitraat. Een product dat aansluit bij hedendaagse (gecreëerde) stikstof problematiek.

De afgelopen vier jaar hebben we in praktijkproeven in zetmeelaardappels gekeken wat de effecten zijn op de opbrengst. Milieuvoordelen zijn natuurlijk heel mooi, maar dat in combinatie met een hogere opbrengst is beter. In verschillende rassen en met verschillende organische meststoffen hebben we elk jaar een meeropbrengst gerealiseerd. Deze meeropbrengst zat deels in een hogere kilogram opbrengst en deel in een hoger zetmeelgehalte. Op onze lichte zandgrond hebben we de afgelopen jaar gemiddeld 11 procent meer zetmeel van een hectare gehaald. Nu zijn dit niet statische proeven, maar praktijkproeven waar zowel van behandeld als onbehandeld meerdere monsters met de hand gerooid zijn. Maar de trend is duidelijk.

Faunachade.

Over schade door wild lees je niet heel veel. Bevers zijn nu even in het nieuws en af en toe komt de wolf nog voorbij, maar de krant staat er niet vol van. Toch is er jaarlijks alleen al in de landbouw tientallen miljoenen euro’s aan schade. Dit is een gevolg van het beleid van onze overheid. Een handje vol inwoners heeft dit beleid voor elkaar gekregen met steun van een grote groep mensen die geen kennis van zaken heeft of er niet over nagedacht heeft. Dit fenomeen zie je de afgelopen 10 jaar wel vaker, recente voorbeelden zijn de stikstofcrisis, asielbeleid enz. Als er schade bij (semi) overheidsinstellingen is dan gaat het van de grote hoop en ligt schijnbaar niemand daar wakker van. Maar als het bij een individuele ondernemer is komt deze toch iets harder aan…..

In de zomer van 2023 zag ik steeds meer wildschade in mijn suikerbieten. Nu boeren we midden in de mooie provincie Drenthe met veel natuur, dus dat er wild in onze gewassen loopt is vanzelfsprekend. En daar hoort soms ook wat schade bij. Maar in dit perceel bieten liep het uit de hand. Een aantal dassen deed flink haar best en langzaam maar zeker veranderde een mooi perceel suikerbieten in een chaos. De lokale jager gaf aan dat dassen niet bejaagd mogen worden. Maar dat ik mijn schade vergoed kon krijgen bij BIJ12. Ik heb me gemeld bij deze uitvoeringsorganisatie. Nadat ik 300 euro heb betaald werd mijn zaak in behandeling genomen. Er werd door BIJ12 een onafhankelijk taxateur ingeschakeld. Begin augustus is de schade vastgesteld, totaal was er 96 ton bieten vernield. Daar kon ik mij in vinden. Nu was het in mijn beleving afwachten waar Cosun, de enige afnemer van suikerbieten, de bietenprijs op vast zou stellen. Eén ding was zeker deze zou hoog worden. Tot mijn grote verbazing kwam BIJ12 al ruim voordat de bietenprijs was vastgesteld met definitieve vaststelling van de schade. Op basis van de Kwin gegevens stelt BIJ12 dat de prijs 43,70 per ton biet is. Ik heb daar direct bezwaar op gemaakt. De prijs van bieten was in 2022 al 68.75 per ton. En de verwachting was dat deze voor 2023 richting de tachtig euro zou gaan.

Mijn bezwaar werd keurig in behandeling genomen. Half april kwam een verdagingsbrief. BIJ12 had meer tijd nodig om tot een oordeel te komen. Hoe moeilijk kan het zijn dacht ik. De bietenprijs is door Cosun vastgesteld op 78 euro per toen. Dat bedrag keer de gemiste tonnen bieten vastgesteld door de taxateur. Toch bleef het lang stil. Ondanks meerdere emails en een telefoontje kwam er geen duidelijkheid. Uiteindelijk heb ik op 10 november BIJ12 in gebreke gesteld. Dan moeten ze binnen 14 dagen actie ondernemen. En al binnen twee dagen had ik een uiterst vriendelijke jurist aan de lijn. Hij snapte dat ik na 9 maanden wachten BIJ12 in gebreke heb gesteld. Hij had mijn dossier gelezen en gaf aan dat ze mijn bezwaar gingen afwijzen, maar dat ik voor de formaliteit recht had op een hoorzitting. En zo zat ik vijf dagen later bij een online hoorzitting waar ik mijn bezwaar kon toelichten. Met een paar duidelijk en logische argumenten deed ik mijn verhaal. Tot mijn grote teleurstelling kwam een week later de beslissing op mijn bezwaar: afgewezen. Ik kon beroep aan tekenen bij de rechtbank Noord-Nederland. Mijn bezwaar werd afgewezen omdat de suikerbietenteelt geen contractteelt is en er dus geen vooraf vastgestelde prijs is. Daarom werkt BIJ12 met normgegvens. Best zorgelijk aangezien de meeste gewassen die ik teel coöperatief worden afgezet. Dan weet je pas achteraf wat je verdiend hebt.

Dezelfde dag nog heb ik mijn rechtsbijstandverzekering ingeschakeld. Zij vonden mijn verhaal duidelijk en de gang van zaken en uitkomst onterecht. Een jurist heeft vervolgens al mijn informatie op een rij gezet en een inschatting gemaakt van de kans van slagen als we naar de rechter zouden stappen. Na een paar weken kwam de jurist terug met een duidelijk verhaal.
De rechtbank Noord-Nederland is de landbouw over het algemeen niet gunstig gezind. En bij een eerder schade heeft de rechter aangegeven dat als de helft van de schade vergoed zou worden dat al heel acceptabel is. BIJ12 geeft geen schadeloosstelling, maar een tegemoetkoming. Kortom procederen kan, maar dat kost veel tijd en geld en de uitkomst is al bekend. Mijn schade wordt uiteindelijk voor ruim de helft vergoed. Ik schiet er dus een paar duizend euro bij in.

Op termijn is de ontstane situatie niet houdbaar. Twee jaar geleden heb ik al eens een ontheffing aan moeten vragen. Dat ging toen om duiven die mijn net gezaaide brouwgerst massaal kwamen opeten. Ondanks maximale inspanning van de betrokken ambtenaar van de provincie kwam de ontheffing pas na tien dagen. Toen was de schade al geleden en kwam de overgebleven gerst op. Nu steeds meer soorten niet meer bejaagbaar zijn zal de wildschade snel toenemen. Een zeer zorgelijke situatie voor veel landbouwers in onze provincie. Hoe lang is dit nog ondernemersrisico en wanneer neemt de provincie haar verantwoordelijkheid?

Fijne kerst en een goed 2025.

Fijne kerst en een goed 2025.

Alweer een jaar voorbij, de tijd vliegt. Precies een jaar geleden zaten we “Down under”, maar nu weer gewoon in Odoorn.

Voor veel collega’s was 2024 geen plezierig jaar. Maar als je in Odoorn boert denk je daar anders over. Het jaar begon erg nat, maar tussen de buien door zijn we vroeg gestart met de voorjaarwerkzaamheden. Alles kwam mooi op en dankzij de vele regen groeide alles als kool. Om te voorkomen dat we vergeten hoe te beregenen heeft de haspel begin augustus ook nog een week in het veld gestaan. De oogst verliep vervolgens vlot. De opbrengsten van het graan en de aardappels zijn zeer goed. De suikerbieten zitten op een normaal en goed niveau.

En als het veel regent dan schijn te zon helaas wat minder. De productie van zonnestroom bleef dus iets achter. En ook de prijsvorming van duurzame energie is matig. Gelukkig trekt deze de laatste weken weer wat aan.

Al met al kijken we positief terug op dit jaar. We zijn gezond en gaan samen met onze familie kerst vieren. We bedanken iedereen voor de plezierige samenwerking en wensen jullie fijne Kerstdagen en een goed en gezond 2025.

Einde oogst 2024.

Einde oogst 2024.

Op 5 december werden de laatste suikerbieten gerooid. De avond er voor was onze loonwerker Weco de Hondsrug al begonnen. Tot diep in de nacht is er door gerooid, zodat de volgende ochtend ruim voor de aankomede regen het werk klaar was. Daarmee kwam er een einde aan oogstseizoen 2024. Altijd een goed gevoel als de laatste gewassen uit de grond zijn. Op 31 juli starten we met de oogst van de brouwgerst. En twee weken later werden de eerste pootaardappelen gerooid. Op 4 oktober werden de laatste zetmeelaardappelen ingeschuurd en daarmee eindigde de aardappeloogst. Een groot deel van de suikerbieten zijn inmiddels geleverd. Er ligt nu nog een kleine 800 ton op het land. Deze worden tweede week januari gehaald. De opbrengst van de bieten is iets bovengemiddeld met tussen 13,5 en 14,6 ton suiker per hectare. Alle andere gewassen hebben het heel goed gedaan met zeer goed kilogramopbrengsten met goede kwaliteit. Dit alles dankzij de vele regen die op onze lichte grond zeer welkom is. Als 2025 weer zo mag zijn dan teken ik er direct voor.

BASF Farmnetwork Event 3 en 4 december

BASF Farmnetwork Event 3 en 4 december

De eerste week van december was ik aanwezig op het Farmnetwork Event van BASF in Berlijn. Sinds een paar jaar ben ik lid van het Farmnetwork. BASF denkt mee en helpt in de verdere verduurzaming van ons akkerbouwbedrijf. Op het event waren ongeveer 60 collega’s aanwezig uit heel Europa. Het is heel interessant en leerzaam om met gelijkgestemden te mogen spreken. Met mijn ,voor Nederlandse begrippen “bovengemiddeld areaal”, was ik het eenna kleinste bedrijf. Tijdens het event werd duidelijk dat op bijna alle bedrijven dezelfde “uitdagingen” spelen. Klimaatsverandering wordt veel genoemd, maar ook het wegvallen van gewasbeschermingsmiddelen en steeds strengere regelgeving zijn belangrijke thema’s. Veel boeren maken zich zorgen over de rentabiliteit en continuïteit van hun bedrijf. Dit is wel een zorgelijke ontwikkeling. Niet voor boeren die op lange termijn door willen en kunnen. Er breken gouden tijden aan voor de collega’s die overleven. Maar voor Europa wordt voedselproductie een groot thema. Ik hoop dat onze politici dit op korte termijn gaan inzien.

For the love of farming, the biggest job on Earth.

Einde aardappeloogst 24

Einde aardappeloogst 24

Op 15 augustus werden de eerste pootaardappelen gerooid. En dat was mooi op tijd. Dat komt mede doordat we vroeg konden poten. Landelijk was het erg nat, maar op onze lichte grond viel dat mee. Eind maart gingen de eerste aardappels al de grond in en een maand later waren we klaar met poten. Het groeiseizoen werd een uitdaging. Door de vele regen waren sommige percelen maar moeilijk begaanbaar. Op één perceel moesten we zelf pleksgewijs overpoten omdat door de het vele water de knollen verrot waren. Ook de spuitwerkzaamheden waren niet altijd eenvoudig en soms hebben we een stuk over moeten slaan. De Phytophthora druk was enorm door de natte weer en de extreem snelle groei van de aardappels. Dat in combinatie met steeds minder (en minder goede) middelen maakt de aardappelteelt een uitdagende teelt. Dankzij de regen bleven de aardappels goed groeien. Maar eind juli sloeg het weer om en werd het droog. Dus begin augustus moesten we alsnog met de regenhaspel het veld in. Gelukkig waren toen de meeste pootaardappelen al aan de maat. Voor de zetmeelaardappels was het nodig om een rondje te beregenen. En toen begon de oogst. Het pootaardappel rooien liep mooi door, ondanks gebrek aan personeel. De opbrengsten zijn erg goed en liggen ruim boven gemiddeld. En dat leidt er toe dat we niet voldoende aardappelkisten hebben, een luxeprobleem. Begin september moesten we de eerste zetmeelaardappels voor Avebe klaar hebben liggen. Ook hier een bijzonder goede opbrengst van ruim 50 ton netto aardappels met een zetmeelpercentage van 20,6 procent (owg 500 gram). In de derde week van september werden de laatste poters gerooid. En een week later zijn we gestart met het inschuren van de fabriekers. In de schuur slaan we alleen het ras BMC op. Dit ras staat bekend om zijn hoge zetmeelgehalte. De uitslagen van de proefrooing geven een OWG van 550 gram, een zetmeelgehalte van 23,4 procent. Ook hier is de opbrengst erg goed zo tegen de 50 ton per ha. Aanzienlijk meer dan we gewend zijn. Op vier oktober werden de laatste rijen geoogst. En traditiegetrouw stonden de oliebollen aan het eind van de dag weer op tafel. Als alle aardappels redelijk betaald worden dan lijkt 2024 geen slecht jaar te worden.

De graanoogst 24.

De graanoogst 24.

De laatste paar dagen van juli zijn nuttig besteed. De brouwgerst is in deze periode geoogst. Na een lange natte “zomer” werd het dan toch droog. We hebben al een paar maal op het punt gestaan te beginnen, maar de omstandigheden waren toen niet ideaal. Dat was nu wel het geval, dus afgelopen maandag werd onze New Holland combine van stal gehaald. De zomergerst is rond half maart gezaaid en heeft weinig last gehad van het weer. De extreme buien zijn, zoals zo vaak, langs Odoorn getrokken. De brouwgerst stond er het hele seizoen mooi op. Op alle percelen lijkt de kwaliteit goed en de opbrengst zit tussen de 7500 en 8000 kg per hectare. En dat zijn hoge opbrengsten voor onze grond. De oogst verliep snel dankzij onze assistenten. De jongste dochters reden met de trekker en kipwagen naast de combine. En mijn vader verzorgde het transport naar het inname depot van Agrifirm. Jan Reinier de Jong (@jrdejongodoorn) | TikTok