Zetmeelaardappelen gerooid.

Zetmeelaardappelen gerooid.

Afgelopen week zijn de laatste zetmeelaardappels geoogst. Deze aardappels zijn allemaal in de schuur gegaan. Ze blijven hier liggen tot eind januari, begin februari. Begin oktober hebben we al zetmeelaardappels aan Avebe geleverd af land. Het zetmeelgehalte van dit perceel lag rond de 20 procent. De opbrengst was aan de zuinige kant. Sowieso valt de opbrengst van de zetmeelaardappels tegen. Dit heeft verschillende oorzaken. Het voorjaar was laat, nat en koud. Dit gaf toch wat opkomst problemen. Vervolgens is het lang droog geweest. Met beregening hebben we de aardappels groen weten te houden. Pas tweede helft juli kwam er regen, veel regen. Toen sloeg de Phytophthora toe. Dit heeft veel schade gedaan. Voor de zetmeelaardappels een jaar om snel te vergeten. Nu maar hopen dat de “fabriekers” begin volgend jaar mooi uit de schuur komen.

Einde aardappeloogst 26.

Einde aardappeloogst 26.

Eind maart werden dit jaar de eerste zetmeelaardappels gepoot. De omstandigheden tijdens het poten waren prima en alle aardappels gingen vlot de grond in. Op 14 april was alles gepoot. Het groeiseizoen begon mooi. Half mei stonden alle aardappels boven de grond. Het was aangenaam weer met af en toe een bui regen.
Maar er kwamen steeds minder buien en het bleef zonnig weer. Vanaf juli is er volop beregend, sommige percelen wel 4 maal. En met de hoge dieselprijzen is dat een dure hobby. Half juli waren de eerste pootaardappelen aan de maat. En op 11 augustus werden de eerste poters gerooid. De opbrengsten waren redelijk dankzij de beregening. De oogst verliep ook dit jaar dankzij het droge weer snel. Begin september waren alle pootaardappelen binnen.
De laatste week van september werden de zetmeelaardappels geoogst voor de lange bewaring. Tussen het inschuren door werd er een perceel voor “afland” levering gerooid. Doordat de aardappels door de droogte vroeg af zijn gestorven is de oogst vroeg begonnen en op tijd klaar. Nog nooit waren de aardappels op 30 september binnen.
Door de droge zomer en de dassenschade was de opbrengst aanzienlijk lager. De gemiddelde opbrengst ligt zeker 20 tot 25 procent lager dan voorgaande 2 jaren. De campagneprijs die onze coöperatie AVEBE in juli bekent maakte is 60 procent lager dan 2025. En dat is een zeer zorgelijke ontwikkeling. Dit maakt de teelt van zetmeelaardappels onrendabel. Maar wat gaan we in 2027 dan telen?!?

Traditiegetrouw staan na de oogst van de aardappels de oliebollen weer op het menu.

Podcast: Aan tafel!

Podcast: Aan tafel!

Voedsel verbindt en brengt mensen aan tafel. Stichting AAN TAFEL stopt de polarisatie en geeft ruimte en tijd om naar elkaar te luisteren en dilemma’s te bespreken.

Het doorzien van het polarisatie denkkader en het blootleggen van onderliggende dilemma’s is de drive van Stichting AAN TAFEL! Hierbij is geen sprake van goed of fout, maar gaat het er bovenal om te laten zien hoe mensen, organisaties en bedrijven in de dagelijkse praktijk omgaan met uitdagingen op het gebied van klimaatverandering, natuur, ruimtelijke ordening, voedselzekerheid en -veiligheid, bedrijfsopvolging en dierwelzijn.

AAN TAFEL! toont leiderschap door niet boven de partijen te gaan staan, maar met AAN TAFEL! gesprekken en TROTS&ZIEN documentaires een verbindende positie in het (stille) midden in te nemen. Niet oordelend, maar luisterend en empathisch. De dagelijkse praktijk is vol mooie verhalen en toont de veerkracht van gamechangers: mensen, organisaties en bedrijven die als voorbeeld kunnen dienen in de (voedsel)transitie.

AAN TAFEL! geeft het stille midden, die veruit de meerderheid van de samenleving vormt, een stem en een gezicht. Niet om te overtuigen, maar om te inspireren. Zo komen we samen vooruit.

In een leuk gesprek met Wim Groot Koerkamp mocht ik wat over ons bedrijf vertellen en mijn visie geven over de landbouw. klik op link.

‘Bij brand wil je zeker weten dat de brandweer komt’ – AAN TAFEL

De graanoogst 26 afgerond.

Tweede helft maart werd de brouwgerst, ras Applaus, gezaaid. Deze is bemest met Natu C, een kali/stikstof meststof. De start was goed, de gerst kwam mooi op en de omstandigheden waren goed. Er viel op tijd een beetje regen en de stoeling was prima. Helaas werd het vervolgens droog. Maar met de lage graanprijs en hoge dieselprijs hebben we gekozen om niet te beregenen. Toen de echte droogte inviel was ons gewas, dankzij het vroege zaaien, al redelijk uitgegroeid. De opbrengst viel dan ook niet tegen. De oogst verliep vlot dit jaar en je kon elke dag we combinen in tegenstelling tot 2025.

Boer zoekt ambtenaar

Boer zoekt ambtenaar

Het vertrouwen van veel landbouwers in het ministerie van LVVN neemt helaas verder af. Beleidskeuzes lijken(zijn) steeds vaker gebaseerd op aannames, twijfelachtige modellen en emotie, terwijl de agrarische sector juist behoefte heeft aan beleid dat aansluit bij de praktijk.
Juist daarom is het zo waardevol om met medewerkers van het ministerie in gesprek te gaan. Afgelopen najaar mochten wij, in het kader van #boerzoektambtenaar, een dag meelopen op het ministerie in Den Haag. Onlangs volgde het tegenbezoek.
Op 10 juni stond “mijn” ambtenaar, Lotte Gerick, op het station in Emmen. Na een korte kennismaking, een stukje geschiedenis van ons akkerbouwbedrijf en een kop koffie, gingen we direct het veld in. Tussen de verschillende gewassen hebben we uitgebreid gesproken over tal van onderwerpen die de landbouwsector bezighouden.
Zo heb ik aandacht gevraagd voor het gebrek aan waardering voor de grote stappen die de sector de afgelopen jaren heeft gezet, bijvoorbeeld op het gebied van de vermindering van gewasbeschermingsmiddelen. Ook de positieve resultaten van de N-mineraalmetingen binnen Duurzaam Boeren Drenthe kwamen aan bod.
De landbouw is al jarenlang volop in transitie en die ontwikkeling zal zich blijven voortzetten. Tegelijkertijd hebben we te maken met een internationale markt. In Nederland en Europa gelden vaak strengere eisen voor voedselproductie dan in veel andere delen van de wereld. Dan is het lastig uit te leggen dat producten die onder minder strenge voorwaarden zijn geproduceerd, wel gewoon in onze supermarkten terechtkomen.
Lotte stelde veel vragen en toonde oprechte interesse. De dag vloog voorbij en was eigenlijk te kort. Het was een open, eerlijk en plezierig gesprek waarin ruimte was voor wederzijds begrip en verschillende perspectieven. Mooi dat Team Agro NL deze samenwerking met het ministerie van LVVN mogelijk maakt.
Dank voor je bezoek, Lotte!

Voorjaar 2026

Voorjaar 2026

De voorjaarswerkzaamheden zijn weer achter de rug. In de tweede week van maart gingen we “los”. De eerste bemesting werd uitgereden en de graanzaaimachine stond klaar. Helaas werd het een korte week, want moeder natuur had nog wat regen in het verschiet. Maar een week later werd toch de eerste brouwgerst gezaaid. En al vrij snel daarna werden op 21 maart de eerste suikerbieten gezaaid. Een week later dan voorgaande jaren. Maar de omstandigheden waren prima. De laatste dag van maart gingen de eerste zetmeelaardappels de grond in. Het ras BMC, voor lange bewaring in de schuur. Aansluitend werden de andere percelen zetmeelaardappels gepoot, gevolgd door de pootaardappelen. Het poten liep mooi door. De grond lag er mooi bij en kwaliteit van het pootgoed was prima. Op 14 april werd het poten afgerond. Dat was twee weken laten dan het afgelopen jaar, maar twee weken eerder dan in het natte jaar 2024. Alle gewassen kwamen mooi aan de gang. Mede dankzij de (kleine) hoeveelheden neerslag eind maart en 11 april. Ondanks de gematigde temperatuur groeien de gewassen goed. Op 1 mei kwam het eerste perceel aardappels al op. Dit is mede te danken aan de grote hoeveelheden zon die we in april gehad hebben (puls 25%). De verwachting is dat tweede week mei alle percelen aardappels er deels of geheel boven staan. Het gebrek aan neerslag is nu wel een punt van zorg, maar de weerberichten lijken goed. Nu moet er nog wat agrarisch natuurbeheer gezaaid worden en dan zit het voorjaarwerk er weer op. Een mooie start van dit teeltseizoen.

Effect van Vizura in aardappels oogst 25

Inmiddels hebben wij 5 jaar ervaring met Vizura in zetmeelaardappels. Vizura is een middel dat lachgas emissie halveert, nitraat uitspoeling tegen gaat en een betere stikstof benutting geeft. Vizura vetraagd de omzetting van (ammonium)stikstof naar nitraat. Een product dat aansluit bij hedendaagse (gecreëerde) stikstof problematiek.

De afgelopen jaren hebben we in praktijkproeven in zetmeelaardappels gekeken wat de effecten zijn op de opbrengst. Milieuvoordelen zijn mooi, maar het gaat ons vooral om de opbrengst. In verschillende rassen en met verschillende organische meststoffen hebben we elk jaar een meeropbrengst gerealiseerd. Deze meeropbrengst zat deels in een hogere kilogram opbrengst en deel in een hoger zetmeelgehalte. Op onze lichte zandgrond hebben we de afgelopen jaar gemiddeld 868 kg meer zetmeel van een hectare gehaald. Nu zijn dit niet statische proeven, maar praktijkproeven waar zowel van behandeld als onbehandeld meerdere monsters met de hand gerooid zijn. Ook hebben we afgelopen jaar een proef gedaan in suikerbieten, waar we een zelfde effect zien.

Aardappels leveren

Aardappels leveren

Eind januari zijn onze zetmeelaardappels door onze coöperatie Avebe gehaald. En dat is altijd weer een bijzonder moment. Ver weg het grootste deel van deze aardappels gaat in de schuur. Ieder jaar is het weer spannend hoeveel ton zetmeelaardappels er in de schuur zitten. Maar ook de kwaliteit en het zetmeelgehalte van de ‘fabriekers’ is altijd interessant.

Het groeiseizoen was geweldig met een vroeg voorjaar, een mooie zomer gevolgd door prima oogstomstandigheden. Dit jaar zat er voornamelijk het ras BMC in de schuur. Dit ras is makkelijk te bewaren en heeft een hoog zetmeel gehalte. Dit in combinatie met een hoge kilogramopbrengst maakte ons leveringsrecht snel vol. Met gevolg dat de laatste aardappels slecht zijn betaald. Maar voor 2026 mag het wel weer net zo.

Fijne kerstdagen en een goed 2026.

Fijne kerstdagen en een goed 2026.

Nog een paar dagen en het jaar 2025 is alweer voorbij. Een prima jaar maar voor ons niet heel bijzonder. De oogst was prima maar de prijsvorming van agrarische producten staat onder druk en dat terwijl de kosten stijgen.

De landbouw ligt onder een vergrootglas, maar dat is niet erg. We hebben niks te verbergen. De waterkwaliteit is in onze regio redelijk op orde. En op het gebied van gewasbescherming zetten we mooie stappen. In 2026 zijn onze pootaardappelen allemaal Y-virus resistent. En een derde van ons areaal aardappels is inmiddels resistent tegen de schimmelziekte Phytophthora. Dit scheelt een enorm aantal bespuitingen. Helaas dringt dit (nog) niet door in Den Haag. Daar blijven ze druk met het zelf gecreëerde stikstofsprookje dat ons land nog jaren in een wurggreep zal houden. Zolang wetenschap van ondergeschikt belang is en emotie de boventoon voert komen we niet verder.

Al met al kijken we positief terug op dit jaar. We zijn gezond en vieren met onze familie kerst. We bedanken iedereen voor de plezierige samenwerking en wensen jullie prettige Kerstdagen en een gezond 2026.

Einde oogst 2025

Einde oogst 2025

Net als vorig jaar werden op 5 december de laatste suikerbieten gerooid. Het leek nog spannend te worden aangezien het in november behoorlijk geregend had. Twee weken eerder hadden we toch wat moeite met de zwaardere leemgrond. Maar begin december was het toch weer wat afgedroogd. De laatste bieten kwamen dan ook mooi uit de grond. Begin januari worden ze gehaald voor verwerking tot suiker. Het geeft altijd weer een stukje rust al het laatste perceel binnen is.

Op 24 juli werd de eerste de brouwgerst gemaaid. Half augustus waren de eerste pootaardappelen aan de beurt. En zo verliep het oogst seizoen redelijk vlot dankzij het droge weer. Op 3 oktober stonden de oliebollen op tafel en was de aardappeloogst ook al afgerond. En afgelopen week dus de laatste bieten.

Gemiddeld genomen is de kilogramopbrengst op ons bedrijf lager dan in 2024. Graan was vergelijkbaar met vorig jaar. De zetmeelaardappels waren iets beter. De pootaardappelen weer iets minder en de bieten vielen niet mee. Maar wat een groter punt van zorg is, zijn de prijzen van de landbouwproducten dit jaar. De graanprijs is bijzonder laag, net als de prijs van suiker. En ook de prijs van zetmeelaardappels staat onder drukt. Kosten nemen hand over hand toe. Gelukkig is ons glas altijd halfvol, maar de glazen zijn wel eens groter geweest.

Einde aardappeloogst 25.

Einde aardappeloogst 25.

Als je vroeg poot kunt je ook op tijd rooien. Op 17 maart werden dit jaar de eerste aardappels gepoot en eind maart zaten alle aardappels in de grond. De laatste week april stonden de eerste planten er al boven. Het beloofde een goed groeiseizoen te worden. De droogte zorgde wel voor de nodige werkgelegenheid. Maar weinig vocht betekend ook vaak weinig schimmel. En om Phytophthora met het huidige middelenpakket onder de duim te houden valt niet meer. Het droge en koude voorjaar had wel een negatief effect op de knolzetting. Vandaar dat de eerste pootaardappelen al vroeg aan de maat waren. Op 6 juli werd het eerst perceel pootaardappelen geklapt. Op 11 augustus werden de eerste poters gerooid. De opbrengsten waren redelijk, maar niet zoals voorgaande jaren. De oogst verliep dankzij het droge weer vlot. Derde week september werden de eerste zetmeelaardappels geoogst. Het ras Seresta werd direct “af land” geleverd. Helaas was dit perceel eind augustus al volledig afgestorven. Toch kwam de opbrengst op 47 ton met een zetmeelpercentage van 20 procent. Eind september zijn we begonnen met inschuren van de laatste zetmeelaardappels. De opbrengsten zijn bijzonder hoog. Het ras BMC komt uit op ruim 55 ton per ha met een zetmeelpercentage van 23 procent. Op 2 oktobeer was de schuur weer goed gevuld, een bijzonder goede opbrengst. Na de oogst stonden traditiegetrouwde oliebollen weer op tafel.